Journal of Current Research on Social Sciences (JoCReSS) - ISSN: 2547-9644

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Jeopolitik ve Jeostratejik Bir Mücadele Alanı Olarak Ortadoğu; “ABD, Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği ve Türkiye Açısından Bölge Analizi”

Bu çalışmada; 19. Yüzyılın sonlarından günümüze kadar olan dönemde uzun mücadelelerin yaşandığı Ortadoğu coğrafyası analiz edilecektir. Ortadoğu; kültürel, politik, ideolojik, stratejik ve ekonomik mücadelelerin yoğun olarak yaşandığı bir coğrafyadır. Soğuk Savaş döneminde dünyanın iki süper gücünün nüfuz mücadelesine sahne olan Ortadoğu’nun, bugün de yoğun bir etki alanı mücadelesine sahip olduğu görülmektedir. Günümüzde yaşananlara bakıldığında Ortadoğu’nun en büyük sorununun demokratik yönetimlerin ve sistemlerin yokluğu olduğu söylenebilir. Arap Baharı ile başlayan ve günümüze kadar uzanan “demokratikleşme dalgası”, birçok bölge ülkesini içine alarak etkinlik alanını genişletmeye ve derinleştirmeye devam etmektedir. Bu çalışmada, 11 Eylül sonrasında yaşanan gelişmeler, Ortadoğu merkezli ve küresel güçlerin bölgeye yönelik stratejileri özelinde analiz edilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda, çalışmada, ABD, Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği’nin 11 Eylül sonrasında bölgeye yönelik politikaları analiz edilecek ve ardından Suriye sorununda iyice belirginleşen küresel güçler arası nüfuz mücadelesi, Türkiye’ye yansımaları göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir.Anahtar Kelimeler
Ortadoğu, 11 Eylül, ABD, Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği, Arap Baharı.

Kaynakça

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Makale Kabulü Sürmektedir
    • Dergimizin makale kabulü sürekli açıktır. Hakem süreci tamamlanan makaleler erken görünüm seçeneği ile sayı yayın tarihi beklenmeden yayınlanmaktadır.
    • Makalelerinizi herhangi bir word şablonunda "Online Makale Gönder" linkinden gönderebilirsiniz. 
    • Kabul edilen makalelerin tasarım ve mizanpajı dergimizin sekreteryası tarafından yapılmaktadır.


Adres : http://www.jocress.com
Telefon : Please contact mail first Faks : Lütfen öncelikle mail ile iletişime geçiniz
Eposta : sra.academic.publishing@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri